LA1-UM20E-1 (Bosch) 20W Metal Column Loudspeaker, EN54-24 Certified for Voice Alarm Systems | By JJSATs
New
Attribute:
SKU : LA1-UM20E-1
Message Us
Add to wishlist
Compare
Share
Add to wishlist
Compare
Categories :
Sound PA
Brand :
Bosch
Share
Product description
Key Features of Bosch Metal Column Loudspeaker (LA1-UM20E-1)
EN 54-24 Certified:
Robust Metal Construction:
Controlled Sound Dispersion:
Weather Resistant (IP65):
Suitable for outdoor installations, providing excellent protection against dust and water ingress.
Superior Speech & Music Quality:
Flexible Installation:
Supplied with a versatile swivel bracket for precise wall mounting and directional aiming.
Technical Specifications: Bosch LA1-UM20E-1
Rated Power
20 W (Selectable Taps)
Compliance & Rating
EN 54-24 / IP65 Weatherproof
Maximum SPL
105 dB
Frequency Range (-10 dB)
240 Hz to 16 kHz
Dimensions (H x W x D)
462 x 84 x 75 mm