LP1-BC10E-1 (Bosch) 10W Bi-directional Sound Projector, Perfect for Long Corridors & Tunnels | By JJSATs
New
Attribute:
SKU : LP1-BC10E-1
Message Us
Add to wishlist
Compare
Share
Add to wishlist
Compare
Categories :
Sound PA
Brand :
Bosch
Share
Product description
Key Features of Bosch Bi-directional Sound Projector (LP1-BC10E-1)
Dual Directional Audio:
EN 54-24 Certified:
Fully compliant with international standards for life safety and emergency voice evacuation systems.
Exceptional Audio Clarity:
Impact-Resistant Aluminum Housing:
Comprehensive Circuit Integrity:
Modern Cylindrical Design:
Technical Specifications: Bosch LP1-BC10E-1
Rated Power
10 W
Sound Pressure Level (SPL)
90 dB (per side at 10W / 1m)
Frequency Range (-10 dB)
75 Hz to 20 kHz
Operating Voltage
70 V / 100 V
Dimensions (D x L)
185 x 300 mm